Jesteś tutaj: Strona główna / Nasi kursanci Mistrzami Polski Debat Oksfordzkich! (19.04.2016)

Nasi kursanci Mistrzami Polski Debat Oksfordzkich! (19.04.2016)

W dniach 16-17 kwietnia w Poznaniu odbyła się faza finałowa Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, która organizowane były przez Fundację Edukacyjną G5. Po zaciętych sporach erystycznych zwycięstwo w turnieju przypadło młodym Gdańszczanom, którzy z wystąpień publicznych szkolili się pod naszym czujnym okiem.

Drużyna VIII LO w Gdańsku w składzie Dawid Imach, Rafał Zboina, Jakub Winiecki i Mikołaj Magnuszewski, pod opieką pana Jerzego Chamerskiego, wzięła udział w tym turnieju, który miał miejsce na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pomyślne wyniki uzyskane w fazie eliminacyjnej pozwoliły reprezentacji VIII LO awansować do fazy finałowej. W niej, po trwających dwa dni potyczkach debatanckich, drużyna VIII LO z Gdańska pokonała pozostałe zespoły z całego kraju, zdobywając tytuł Mistrza Polski.

Na uwagę zasługuje fakt, że mówcy po raz pierwszy zapoznali się z tą formułą debaty zaledwie cztery miesiące temu. Jest to istotne, bowiem w toku turnieju pokonali szereg drużyn, które debatują nawet dłużej, niż 4 lata.

Uczniowie VIII LO objęci zostali eksperymentalnym programem szkoleniowym z zakresu wystapień publicznych, argumentacji i retoryki opracowanym przez szkoleniowców Instytutu Debaty Publicznej: Andrzeja Skibę, Tomasza Solarskiego oraz dr Jarosława Ocha, który realizowany był we współpracy z Miastem Gdańsk w ramach w pilotażowego programu "Gdańska Liga Debat".

Należy odnotować, że to pierwsze Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich zdobytę przez drużynę z województwa pomorskiego. Dotychczas bowiem mistrzostwie trofeum wędrowało zawsze do drużyn z Małopolski.