Jesteś tutaj: Strona główna / IDP po Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu! (26.03.2016)

IDP po Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu! (26.03.2016)

W dniach 18-20 marca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyły się eliminacje IV edycji Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, które są organizowane przez Fundację Edukacyjną G5. W turnieju udział wzięło siedemdziesiąt pięć drużyn reprezentujących szkoły średnie z całego kraju. Jednocześnie z czternastu pomorskich szkół do fazy finałowej zakwalifikowało się aż sześć. Podczas wydarzenia Instytut Debaty Publicznej reprezentowany był przez siedmiu przedstawicieli, który zasiedli w jury konkursu. W skład delagacji weszli: Andrzej Skiba, Tomasz Solarski, Kamil Żurawski, Michał Rutkowski, Krystian Zdziennicki, Ewelina Wojciechowska oraz Wiktor Witczyński.

Wyjazd stanowił nie tylko świetną okazję do obserwacji zmagań młodych mówców z całego kraju, ale również do wymiany doświadczeń z przedstawicielami i szkoleniowcami największych ośrodków debatanckich w Polsce.

W ostatnim czasie Instytut uczestniczył również w szeregu innych wydarzeń promujących kulturę słowa i umiejętności retorycznych. 17 marca 2016 r. nasz przedstawiciel miał przyjemność gościć w XX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, gdzie odbył się finał Międzyklasowego Turnieju Debat Oksfordzkich. Kamil Żurawski nie tylko zasiadł w jury konkursu, ale również udzielił uczniom merytorycznego komentarza dotyczącego wystąpień publicznych i sztuki debatowania.

Jednocześnie w całym kraju trwa Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. W Gdańsku rundy grupowe turnieju eliminacyjnego odbyły się 10 lutego 2016 r. w Państwowych Szkołach Budownictwa. Przedstawiciele Instytutu Debaty Publicznej mieli przyjemność m.in. pełnić rolę moderatorów tych debat. Warto przypomnieć, że najlepsza pomorska drużyna weźmie udział w centralnym etapie turnieju, który obędzie się w Warszawie.

Rozmowy dotyczące realizacji projektów promujących kulturę słowa toczą się również na szczeblu ministerialnym. W związku z tym w dniu 3 lutego 2016 r. nasza delagacja miała przyjemność wspólnie z przedstawicielami środowisk krasomówczych z całego kraju uczestniczyć w spotkaniu z Wiceprezesem Rady Ministrów p. Jarosławem Gowinem. Tomasz Solarski i Kamil Żurawski nie tylko wzięli udział w rozmowie dotyczącej planów na najbliższy czas, ale także przedstawili dotychczasowe działania, które odbyły się na Pomorzu.