Jesteś tutaj: Strona główna / Podsumowanie działalności IDP w 2015 roku! (28.12.2015)

Podsumowanie działalności IDP w 2015 roku! (28.12.2015)

Mijający rok był okresem wzmożonej pracy całego Instytutu, jak również wszystkich osób wspierających ideę merytorycznej debaty i skutecznej komunikacji. Tylko przez ostatnie trzy miesiące tego czasu przeprowadziliśmy ponad sto godzin szkoleń, uczestniczyliśmy w organizacji siedmiu turniejów krasomówczych, a także wsparliśmy inicjatywy z zakresu sztuki debatowania w sześciu pomorskich miejscowościach.

Był to również niustanny okres promocji sztuki debatowania i wystąpień publicznych, jako kluczowego elementu edukacji, istotnego nie tylko w kontekście pracy zawodowej, ale równiez działalności społecznej i politycznej. Cel ten realizowaliśmy zarówno poprzez spotkania z rozmaitymi osobami i instytucjami, jak i poprzez media, u których mieliśmy okazję gościć, bądź które odwiedzały nas podczas realizowanych wydarzeń.

Zgodnie z zapowiedziami zrealizowane zostały dwa istotne projekty. Pomorska Liga Debat, której IDP był partnerem społecznym, zaoowocowała szeregiem lokalnych turniejów i szkoleń, a także organizacją finałowych debat na Uniwersytecie Gdańskim i w Business Link Trójmiasto. Finałowe zmagania nie tylko wyłoniły najlepszych pomorskich mówców, którymi okazali się mieszkańcy Kartuz, ale również zgromadziły pełną salę publiczności. Zmaganiom przypatrywali się również polscy parlamentarzyści: Agnieszka Pomaska (PO), Magdalena Błeńska (Kukiz’15) oraz Grzegorz Furgo (Nowoczesna Ryszarda Petru). Zwycięzców wyłoniło zaś jury, w którym zasiedli: Jan Piosik (Projekty Edukacyjne), Artur Lorek, Szymon Jaworski (Fundacja Edukacyjna G5), Tomasz Solarski, Michał Rutkowski (Instytut Debaty Publicznej), Maciej Boryń (Instytut Badań Ekonomiczno-Społecznych). W rolę marszałka debaty finałowej wcielił się Andrzej Skiba - prezes IDP.

 

Pomorska Liga Debat

Film podsumowujący projekt Pomorska Liga Debat realizowany dzięki wsparciu  Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - FIO W tym miejscu należą się podziękowania dla całego zespołu projektowego oraz szanownych uczestników i uczestniczek realizowanych przez nas wydarzeń. :-)#FIO #Gdańsk #debatujemy #dozobaczeniaw2016 #IBES #IDP

Posted by Instytut Badań Ekonomiczno-Społecznych on 20 grudnia 2015

Drugim istotnym przedsięwzięciem była organizacja Gdańskiej Ligi Debat - projektu realizowanego we współpracy z Miastem Gdańsk. W jej ramach zorganizowano cykl szkoleń z zakresu wystąpień publicznych i debat oksfordzkich, które przeznaczone były dla uczniów gdańskich szkół średnich. Merytoryczne uzupełnienie stanowiły zaś wykłady tematyczne prowadzone przez dr Jarosława Ocha - pracownika naukowego Uniwersytetu Gdańskiego i członka rady eksperckiej Instytutu. Zwieńczeniem projektu była debata finałowa pt. "Należy wprowadzić przymus wyborczy w wyborach samorządowych", która odbyła się w Sali Herbowej Rady Miasta Gdańska.  Występy młodych mówców stały na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczy wyrównany wynik debaty: 26 - 24 na korzyść VIII LO w Gdańsku. W jury turnieju zasiedli przedstawiciele polskich środowisk debatanckich i krasomówczych: Aleksandra Plucińska, Arleta Staszak, Przemysław Dąbrowski (Fundacja Edukacyjna G5), Krzysztof Buła (Krakowskie Stowarzyszenie Mówców), Michał Kruszyński (Nowy Głos), Tomasz Solarski (IDP). Debatę ponownie moderował  Andrzej Skiba, a funkcję sekretarza pełniła Małgorzata Chłopeniuk. 

Wydarzenie zgromadziło komplet publiczności. Wśród gości honorowych pojawili się m. in. Wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk, a także Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek i prof. Piotr Czauderna. Nie zabrakło też gdańskich radnych w osobach Wojciecha Błaszkowskiego i Łukasza Hamadyka. Trzeba przy tym podkreślić, że przedstawiciele władz Miasta Gdańska od samego początku wspierają idee i działalność Instytutu Debaty Publicznej.

 

Relacja z finału Gdańskiej Ligi Debat

Tuż po świętach prezentujemy relację z finałowej debaty Gdańskiej Ligi Debat, w której znajdziecie wypowiedzi uczestników projektu, organizatorów, jurorów, a także przedstawicieli władz Miasto Gdańsk - m.in. Prezydenta Piotra Kowalczuka, Przewodniczącego Rady Miasta Bogdana Oleszka i Wiceprzewodniczącego Rady Miasta prof. Piotra Czaudernę, którzy od samego początku wspierają ideę gdańskich debat.Fundacja Edukacyjna G5Krakowskie Stowarzyszenie MówcówMistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich#debatujemy

Posted by Instytut Debaty Publicznej on 27 grudnia 2015

Warto nadmienić, że IDP wziął udział również w szeregu innych wydarzeń. Jako patron merytoryczny wsparł realizację projektu Podyskutujmy po oksfordzku o prawach człowieka. Ponadto szkoleniowcy Instytutu prowadzili szereg szkoleń i wykładów między innymi w ramach współpracy z Fundacją Projekty Edukacyjne i Instytutem Pamięci Narodowej w związku z realizacją ogólnopolskiego wydarzenia pt. "Turniej debat historycznych IPN". Przedstawiciele IDP mieli przyjemność również pracować przy organizacji debaty zorganizowanej w ramach obchodów 15-lecia IPN w Gdańsku. Możnaby przy tym dodać jeszcze o pewnej ilości wykładów i spotkań, które adresowane były do trójmiejskich szkół i kół naukowych, a także debatach, które organizowane były przy okazji wyborów parlamentarnych.

W końcu należy wspomnieć, że mieliśmy okazję odbyć cały szereg rozmów z przedstawicielami środowisk krasomówczych i debatanckich, które miały miejsce w Poznaniu, Warszawie czy nawet... Brukseli, w której mieliśmy okazję gościć na zaproszenie Komisji Europejskiej, jako laureaci prestiżowego konkursu krasomówczego Team Europe Goes Oxford. Owocem omawianych rozmów są konkretne plany dotyczące kolejnych inicjatyw szkoleniowych i turniejowych, których realizacja nastąpi w przyszłym roku.