Działalność

Instytut prowadzi szereg projektów edukacyjnych, szkoleń i wykładów obejmujących tematykę: wystąpień publicznych, sztuki debatowania, erystyki, budowania wizerunku, autoprezentacji i argumentacji. Ponadto organizujemy i wspieramy organizację ogólnopolskich oraz lokalnych konkursów krasomówczych, a także  debat dotyczących najważniejszych spraw społecznych. Ważną rolę odgrywa dla nas również kształtowanie właściwych postaw wśród przedstawicieli młodego pokolenia, stąd część inicjatyw realizujemy we współpracy ze szkołami, uczelniami i instytucjami publicznymi.

Instytut Debaty Publicznej wspólnie z Miastem Gdańsk organizuje dla młodych Gdańszczan projekty szkoleniowe z zakresu umiejętności wystąpień publicznych, których zwieńczeniem były publiczne debaty oceniane pod kątem merytorycznym i autoprezentacyjnym przez zgromadzoną widownię oraz profesjonalne jury. Sukcesem tych projektów prowadzonych przez naszych szkoleniowców było zwycięstwo gdańskiej drużyny mówców w prestiżowych Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich, w których rywalizowało blisko czterystu uczestników z całej Polski. Ponadto gdyńscy debatanci mogą pochwalić się zajęciem pierwszego miejsca w ogólnopolskim Turnieju o Puchar Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, którego finał odbył się w Sejmie RP. Razem z Instytutem Badań Ekonomiczno-Społecznych prowadziliśmy również szkolenia z zakresu sztuki debatowania, erystyki i wystąpień publicznych w miejscowościach, w których są one trudniej dostepne, jak: Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Kartuzy. Zwieńczeniem kursu był cykl turniejów krasomówczych w formacie debat oksfordzkich, którego finałowe zmagania odbyły się na Uniwersytecie Gdańskim oraz w budynkach Olivia Business Centre.

    

W naszej działalności edukacyjnej i szkoleniowej stawiamy przede wszystkim na skuteczność, a jednocześnie rzetelność metod i technik oraz przekazywanej wiedzy merytorycznej, które są zweryfikowane naukowo oraz przynoszą praktyczne efekty. Dotychczas współpracowaliśmy oraz realizowaliśmy szkolenia i projekty edukacyjne dla podmiotów takich jak Instytut Pamięci Narodowej, innogy Stoen Operator Sp. z o.o. czy Fundacja Edukacyjna G5. Na zaproszenia studentów uczelni wyższych takich jak Uniwersytet Gdański czy Szkoła Główna Handlowa prowadziliśmy również prelekcje z zakresu wystapień publicznych, komunikacji i sztuki debatowania. Występowaliśmy również dla klubów specjalizujących się w rozwoju osobistym, czego przykładem jest Leaders Academy.

  

Instytut organizuje ponadto cykliczne konferencje z udziałem przedstawicieli władz, urzędników administracji lokalnej, naukowców i dziennikarzy, których celem jest wypracowanie jeszcze lepszych rozwiązań w zakresie edukacji pod względem rozwoju umiejętności miękkich oraz promocji kultury słowa i merytorycznej debaty. Ponadto w wydarzeniach organizowanych przez Instytut regularnie uczestniczą przedstawiciele zaprzyjaźnionych podmiotów z różnych miast Polski (m.in. Poznań, Warszawa, Kraków, Toruń), którzy zajmują się podobną problematyką, co stanowi okazję do intergacji, wymiany doświadczeń i wzmocnienia potencjału środowiska. Do udziału w naszych eventach często zapraszamy również gości specjalnych, w tym również polskich parlamentarzystów reprezentujących różne formacje polityczne.

  

Przede wszystkim jesteśmy jednak pasjonatami tematyki wystąpień publicznych, mowy ciała, sztuki debatowania, erystyki czy retoryki. Tą pasją chcemy dzielić się z innymi, gdyż uważamy, że lepsza komunikacja to lepsza przyszłość. A co o naszej działalności myślą uczestnicy i goście naszych wydarzeń i projektów? Zachęcamy do obejrzenia poniższej relacji z finału Gdańskiej Akademii Debaty!